| Part Number | TPA2006D1DRBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 211320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.45W Class-D 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2006D1DRBT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2006D1DRBT |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.19@8Ohm@1W % |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Amplifier Type | Class-D |
| Lead Finish | Gold |
| Function | Speaker |
| Input Signal Type | Differential |
| Pin Count | 8 |
| Minimum CMRR | 68 dB |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Rad Hard | No |
| Typical PSRR | 75 dB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Power Dissipation | 2700 mW |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VSON EP |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1.45x1@8Ohm W |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Rail to Rail | No |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA2006D1DRBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Digital Audio Amplifier Driver 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRS2092STRPBF-EL.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 600W Class-D 64-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TAS5630PHD.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.75W Class-D 24-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for TFA9879HN N1,157.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 44W Class-D 36-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX98400AETX+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 35W Class-D 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9736AETJ+.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX4467EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 50W Class-D 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TAS5766MRMTR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 3.2W Class-AB 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4863LQ NOPB.pdf |
|
Intersil | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo Class-D 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for D2-81431-LR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.025W Class-AB 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA6132A2RTET.pdf |