| Part Number | TPS54617RUVT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 748380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 34-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS54617RUVT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS54617RUVT |
|---|---|
| Switching Regulator | Yes |
| Load Regulation | 0.03 %/A |
| Maximum Output Current | 6 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 34 |
| Output Voltage | 0.9 V |
| Product Dimensions | 3.5 x 7 x 0.9 mm |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3 to 6 V |
| Switching Frequency | 420|660|460 to 1720 kHz |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Package | 34VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS54617RUVT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM25010SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 5.5V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4510SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54060DGQR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2674M-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62173DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 40V 41-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for LMZ34002RKGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-1.5 NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 18V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP8763GLE-Z.pdf |
|
QORVO | SMART PHONE DC-DC CONVERTER - |