| Part Number | TPS564201DDCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 635510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 17V 6-Pin TSOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS564201DDCR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS564201DDCR |
|---|---|
| Maximum Output Current | 4 A |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1 mm |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Output Type | Adjustable |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSOT-23 |
| Lead Finish | Copper|Tin |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Pin Count | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 560 kHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Type | Step Down |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 0.76 to 7 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 17 V |
| Maximum Input Voltage | 17 V |
| Package | 6TSOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TPS564201DDCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62355DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 6V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS53316RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2585S-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62132RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS62561DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54040ADGQR.pdf |
|
MPS | 2A, 2MHz, 55V Step-Down Converter, Automotive Download PDF datasheet for MPQ4560DN-AEC1-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 6V 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS62260DDCRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 15V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62122DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54427DDAR.pdf |