| Part Number | TPS61045DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 137470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 6V 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS61045DRBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS61045DRBR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Efficiency | 85 % |
| Supplier Package | VSON EP |
| MSL Level | 2 |
| Switching Frequency | 1000 kHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 1.8 to 6 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Step Up |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 1.8 to 28 V |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS61045DRBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 6V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX857ESA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 8-Pin HSOIC T R Download PDF datasheet for TPS54560DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 10-Pin VSON T R Download PDF datasheet for TPS54336ADRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS62619YFDR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Up 1.4V to 5.5V 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP1406SNT1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Step Down 3.5V to 36V 32-Pin TQFN Tube Download PDF datasheet for MAX16993ATJA+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 23V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54239DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 16V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS53313RGER.pdf |
|
MPS | 1A 6V 17UA COT SYNC BUCK Download PDF datasheet for MP2159GJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2594M-ADJ NOPB.pdf |