| Part Number | TPS62260DDCRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 219000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 6V 5-Pin SOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS62260DDCRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS62260DDCRG4 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 0.87 mm |
| Output Voltage | 0.6 to 6 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | -0.5 %/A |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Input Voltage | 2.3 V |
| Pin Count | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Operating Supply Voltage | 2.3 to 6 V |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Switching Frequency | 2500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | SOT |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 5SOT |
| Replacement Part Number | PART-TPS62260DDCRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM3671MF-2.5 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63000IDRCRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54060DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 18V 28-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LM21305SQE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2672MX-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 4.85V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPS61256YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Con DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS62130ARGTT.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17505ATP+T.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 5.5V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL6410AIUZ-TK.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 34V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for MIC4680YM.pdf |