| Part Number | TPS65261RHBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 561170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC 3-OUT Step Down 4.5V 18V 32-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65261RHBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65261RHBR |
|---|---|
| Maximum Output Current | 3|2|2 A |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.95(Max) |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Load Regulation | 0.02(Typ) %/A |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Pin Count | 32 |
| Supplier Package | VQFN |
| Type | Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Switching Frequency | 250 to 2000 kHz |
| Line Regulation | 0.002(Typ) %/V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 18 V |
| MSL Level | 3 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 32VQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS65261RHBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.05V to 6V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS622317DRYR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP2158AGQH-Z.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 0.8V to 5.05V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ISL9111AEHADJZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2677T-ADJ NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCP3065DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V 6V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS62067QDSGRQ1.pdf |
|
GE Critical Power | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 33A 36V - 75V Input Download PDF datasheet for QBDW033A0B641Z.pdf |
|
Texas Instruments | Switched Voltage Regulator IC\u00e2\u20ac\u2122s Part 2 Download PDF datasheet for TPS568215OARNNT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54332DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2675N-12 NOPB.pdf |