| Part Number | TRF7970ARHBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 290520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Transceiver IC 1TX 2RX 848Kbps 32-Pin VQFN EP T R |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TRF7970ARHBT |
| Datasheet download |
| Part Number | TRF7970ARHBT |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 150 mA |
| Type | Transceiver IC |
| Protocols Supported | ISO15693|ISO18000-3|ISO14443A/B |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Number of Transmitters | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Maximum Data Rate | 848 Kbps |
| Power Supply Type | Single |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 32 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.9 mm |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Package | 32VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TRF7970ARHBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 622Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC001AJE NOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | Digital Audio Interface Receiver 1RX 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for CS8416-CNZ.pdf |
|
Macom Technologies | DUAL XAUI-KR PHY - |
|
Microchip | Interface ICs Download PDF datasheet for ATA6662C-GAQW.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 10.4KBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TJA1028T 5V0 10,112.pdf |
|
NXP | PHAPCF7939FALABC0600, TRANSPONDER FOR PC - |
|
Maxim Integrated | Single-Chip Transceiver 100-Pin CS-BGA T R Download PDF datasheet for DS3177N+T.pdf |
|
NXP | FlexRay Transceiver 1TX 1RX 10Mbps 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TJA1081BTS,118.pdf |
|
Infineon | LIN Transceiver 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TLE9262-3QX.pdf |
|
ON Semiconductor | LIN Transceiver 1TX 1RX 20Kbps 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for NCV7428D15R2G.pdf |