| Part Number | H11F3M |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 791370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP White Bulk |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | H11F3M |
| Datasheet download |
| Part Number | H11F3M |
|---|---|
| Maximum Forward Voltage | 1.75 V |
| Minimum Isolation Voltage | 5250 Vrms |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 6 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Typical Forward Voltage | 1.3 V |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 8.89 x 6.6 x 3.53 mm |
| Output Type | DC |
| Supplier Package | PDIP White |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Input Type | DC |
| Package | 6PDIP White |
| Replacement Part Number | PART-H11F3M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLP291(GRH-TP,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2531-520E.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8462BA-B-IS1.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-C870-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for ASSR-V621-502E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD817SD.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-354-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH DC-OUT 12-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACFL-6211T-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-30DE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD T R Download PDF datasheet for HCNW4506-500E.pdf |