| Part Number | HCNR200-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 811900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP W SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCNR200-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCNR200-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 11.15 x 9 x 4 mm |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Output Type | DC |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Forward Voltage | 1.2 V |
| Input Type | DC |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Typical Forward Voltage | 1.6 V |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 2.5 V |
| Supplier Package | PDIP W SMD |
| Maximum Forward Voltage | 1.95 V |
| Package | 8PDIP W SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCNR200-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 2-CH 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-064L-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD852SD.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin SMD T R Download PDF datasheet for FOD4116SDV.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2611-520E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for SFH6106-1.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-W483-000E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM121CR2V.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SOIC Embossed T R Download PDF datasheet for TLP185(TPL,SE(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for H11AA1SR2M.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC WB Tube Download PDF datasheet for SI8642BD-B-IS.pdf |