| Part Number | HCPL-5730 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 117030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin CDIP |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-5730 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-5730 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Input Current | 10/ch mA |
| Screening Level | Military |
| Rad Hard | Yes |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Product Dimensions | 9.91 x 7.57 x 4.32 mm |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | CDIP |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Minimum Forward Voltage | 1 V |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Input Type | DC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Power Dissipation | 200/ch mW |
| Output Type | DC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 1500 % |
| Maximum Collector Current | 40/ch mA |
| Package | 8CDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-5730 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNW137-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-181-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH619A-X007T.pdf |
|
Silicon Labs | OptoCoupler 2-CH 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8410BB-D-IS.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0931-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ACPL-827-00CE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0466-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-817-50CE.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for TCDT1101.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7320FCDR.pdf |