| Part Number | HCPL-M701-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 678120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 5-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-M701-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-M701-500E |
|---|---|
| Output Type | DC |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 3500 % |
| Maximum Collector Current | 60 mA |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Product Dimensions | 3.6 x 4.4 x 2.5 mm |
| Input Type | DC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Package | 5SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-M701-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | OPTOCOUPLER(1MBD),T R+LF - |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Box Download PDF datasheet for FODM2705.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0701-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOC206R2M.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin SMD T R Download PDF datasheet for 4N25-X007T.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC WB T R Download PDF datasheet for SI8621BD-B-ISR.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for CNY17F-1X007T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP291(BLL-TP,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW2601-300E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for IL217AT.pdf |