| Part Number | HCPL3700SV |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 345110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black Bulk |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL3700SV |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL3700SV |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Supplier Package | PDIP SMD Black |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 225 |
| Minimum Isolation Voltage | 2500 Vrms |
| Product Dimensions | 9.91 x 6.86 mm |
| Output Type | DC |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Power Dissipation | 210 mW |
| Input Type | AC|DC |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Maximum Collector Current | 30 mA |
| Package | 8PDIP SMD Black |
| Replacement Part Number | PART-HCPL3700SV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO-6L T R Download PDF datasheet for TLP5751(D4-TP,E(T.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC WB T R Download PDF datasheet for SI8641BD-B-ISR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for HCPL-060L-000E.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP290-4(V4GBTPE(T TRANSISTOR OPTOCOU Download PDF datasheet for TLP290-4(V4GBTPE(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO3063.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ILD213T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3020TVM.pdf |
|
California Eastern Labs | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 5-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PS8101-F3-AX.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin DIP T R Download PDF datasheet for TLP3052AF(TP4,F(O.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-M50L-560E.pdf |