| Part Number | 298D225X0016M2T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 659040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 2.2uF 16V M CASE 20% (1.6 X 0.85 X 0.9mm) SMD 1608-9 12 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 298D225X0016M2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 298D225X0016M2T |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Equivalent Series Resistance | 12 Ohm |
| Capacitance Value | 2.2 uF |
| Package/Case | 1608-9,M |
| Leakage Current | 0.5 uA |
| Polarity | Polar |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Case Size | 1608-09 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.85 x 0.9 mm |
| Case Code | M |
| Max Processing Temp | 250 to 260|260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 0.85 mm |
| Product Height | 0.9(Max) mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-298D225X0016M2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Tant Solid 10uF 20V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 T R Download PDF datasheet for 293D106X9020C2TE3.pdf |
|
KEMET | CAPACITOR, TANTALUM, SMD Download PDF datasheet for T491A474K050AT.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 4.7uF 35V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 1.9 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 293D475X9035C2TE3.pdf |
|
AVX | TANT 2.2UF 50V D SIZE 20% Download PDF datasheet for TAJD225M050NJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 10uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 1.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSA106M010R1800.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 150uF 4V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 1.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJB157M004RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 150uF 16V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.9 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJD157K016RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 68uF 4V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.07 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCJB686M004R0070.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 15uF 10V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJC156M010RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 100uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.125 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSD107M010R0125.pdf |