| Part Number | BFC237066333 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 227220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.033uF 400V PET 5% (7.2 X 6 X 11mm) Radial 5.08mm 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC237066333 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC237066333 |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Voltage(AC) | 220 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 7.2(Max) X 6(Max) X 11(Max) |
| Max Processing Temp | 280 |
| Dielectric | PET |
| Capacitance Value | 0.033 uF |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 7.2 x 6 x 11 mm |
| Product Depth | 6(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 7.2(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC237066333 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 0.22uF 560V PP 10% (18 X 6 X 12mm) Radial 15mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 46KI322000P0K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 250V PET 5% (10.3 X 6.4 X 16.3mm) Radial 5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2334JBB.pdf |
|
Vishay | MKP 1848 12F \u00b15% 700V= Download PDF datasheet for MKP1848612704K2.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.0022uF 300VAC PP 20% 12.5 X 4 X 10mm RDL 10mm Loose in Box Download PDF datasheet for BFC233868396.pdf |
|
TDK | Cap 0.33uF 1000VDC 250VAC PP 5% 31.5 X 11 X 21mm RDL 27.5mm T R - |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 250V PEN 5% (6 X 5 X 3.8mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2104JC9.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 760V PP 10% (26 X 13.5 X 23mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Tray Download PDF datasheet for PHE840MD7100KD20R06L2.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.068uF 630V PP 5% (18 X 7.5 X 14.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PHE450MB5680JR06.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.033uF 400V PET 5% (10 X 5 X 10.5mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32520C6333J000.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 450VDC PP 10% (12.6 X 4.5 X 13.9mm) Radial 10mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWFD2W104KQ.pdf |