CRCW040251R0JNED Vishay
CRCW040251R0JNED Images
Please contact us for more photos of CRCW040251R0JNED
Part Number CRCW040251R0JNED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 51 Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040251R0JNED
Datasheet download CRCW040251R0JNED.pdf
Request Quotation for CRCW040251R0JNED
CRCW040251R0JNED Specifications
Part Number CRCW040251R0JNED
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Power Rating 0.0625 W
Resistance Value 51 Ohm
Tolerance 5 %
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Rad Hard No
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm