CRCW080556R2FKEC Vishay
CRCW080556R2FKEC Images
Please contact us for more photos of CRCW080556R2FKEC
Part Number CRCW080556R2FKEC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 56.2 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW080556R2FKEC
Datasheet download CRCW080556R2FKEC.pdf
Request Quotation for CRCW080556R2FKEC
CRCW080556R2FKEC Specifications
Part Number CRCW080556R2FKEC
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
MSL Level 1
Tolerance 1 %
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.45
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Case Size 0805
Resistance Value 56.2 Ohm
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Type Thick Film
Rad Hard No
Case Style Molded
Supplier Package 0805
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm