CRCW12061R50FKEAC Vishay
CRCW12061R50FKEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW12061R50FKEAC
Part Number CRCW12061R50FKEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1.5 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW12061R50FKEAC
Datasheet download CRCW12061R50FKEAC.pdf
Request Quotation for CRCW12061R50FKEAC
CRCW12061R50FKEAC Specifications
Part Number CRCW12061R50FKEAC
Case Size 1206
Resistance Value 1.5 Ohm
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Package Type SMD
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Supplier Package 1206
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm