| Part Number | IHLP1616BZER3R3M1A |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 408590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 2.7A 1616 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IHLP1616BZER3R3M1A |
| Datasheet download |
| Part Number | IHLP1616BZER3R3M1A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Type | High Current |
| Package Dimensions | 4.06 x 4.06 x 2 mm |
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Maximum DC Current | 2.7(Typ) A |
| Maximum Self Resonant Frequency | 35(Typ) MHz |
| Supplier Package | 1616 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Inductance | 3.3 uH |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Maximum DC Resistance | 94.3 MOhm |
| Package/Case | 1616 |
| Product Depth | 4.06 mm |
| Product Height | 2(Max) mm |
| Product Length | 4.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-IHLP1616BZER3R3M1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip 100Ohm 100MHz 3A 1206 Download PDF datasheet for HI1206N101R-10.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, MLCC, SDCL0603Q-02 Series, 0603, 6.8nH, \u00b15%, -55\u00baC~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDCL0603Q6N8JT02.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Wirewound 1.8mH 2.5A Tube Download PDF datasheet for PE-53912NL.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for BK2125HS102-T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 900mA 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HL121-T.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 1.34A 1616 T R Download PDF datasheet for ASPI-4020S-4R7M-T.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz Ferrite 1.2A 1515 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH3D16NP-2R2NC.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 1KHz 700mA T R Download PDF datasheet for NPIS104F221MTRF.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 1A 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-100M.pdf |
|
Pulse | CMI 2 X 0.470 MH - SHASTA T&R Download PDF datasheet for TM8116NLT.pdf |