MCS04020C2201FE000 Vishay
MCS04020C2201FE000 Images
Please contact us for more photos of MCS04020C2201FE000
Part Number MCS04020C2201FE000
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 2.2K Ohm 1% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCS04020C2201FE000
Datasheet download MCS04020C2201FE000.pdf
Request Quotation for MCS04020C2201FE000
MCS04020C2201FE000 Specifications
Part Number MCS04020C2201FE000
Mounting Surface Mount
Resistance Value 2.2 kOhm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.32 mm
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Power Rating 0.0625 W
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.32 mm
Product Length 1 mm