MCT 06030C4023FP500 Vishay
MCT 06030C4023FP500 Images
Please contact us for more photos of MCT 06030C4023FP500
Part Number MCT 06030C4023FP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 402K Ohm 1% 1 10W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT 06030C4023FP500
Datasheet download MCT 06030C4023FP500.pdf
Request Quotation for MCT 06030C4023FP500
MCT 06030C4023FP500 Specifications
Package Type SMD
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Type Thin Film
Max Processing Temp 260
Resistance Value 402 kOhm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Case Style Molded
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm