MCT06030E1000BP100 Vishay
MCT06030E1000BP100 Images
Please contact us for more photos of MCT06030E1000BP100
Part Number MCT06030E1000BP100
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 100 Ohm 0.1% 1 10W \u00b115ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030E1000BP100
Datasheet download MCT06030E1000BP100.pdf
Request Quotation for MCT06030E1000BP100
MCT06030E1000BP100 Specifications
Part Number MCT06030E1000BP100
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±15 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45
Resistance Value 100 Ohm
Tolerance 0.1 %
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm