P-0402E1002BST1 Vishay
P-0402E1002BST1 Images
Please contact us for more photos of P-0402E1002BST1
Part Number P-0402E1002BST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 10K Ohm 0.1% 1 20W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level P-0402E1002BST1
Datasheet download P-0402E1002BST1.pdf
Request Quotation for P-0402E1002BST1
P-0402E1002BST1 Specifications
Part Number P-0402E1002BST1
Resistance Value 10 kOhm
Package Dimensions 1.07 x 0.6 x 0.84 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 0402
Temperature Coefficient 25 ppm/°C
Power Rating 1|20 W
Tolerance 0.1 %
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.6 mm
Product Height 0.84 mm
Product Length 1.07 mm