PHR1206C6042LBWA Vishay
PHR1206C6042LBWA Images
Please contact us for more photos of PHR1206C6042LBWA
Part Number PHR1206C6042LBWA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 60.4KOhm 0.01% 1 4W \u00b15ppm \u00b0C Molded SMD Waffle
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PHR1206C6042LBWA
Datasheet download PHR1206C6042LBWA.pdf
Request Quotation for PHR1206C6042LBWA
PHR1206C6042LBWA Specifications
Part Number PHR1206C6042LBWA
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Lead Over Nickel
Case Size 1206
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±5 ppm/°C
Power Rating 1/4 W
Operating Temperature -65 to 155 °C
Package Type SMD
Termination Style Wraparound
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 3.64 x 1.86 x 1.02 mm
Tolerance 0.01 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Supplier Package 1206
Type Thin Film
Resistance Value 60.4 kOhm
Product Depth 1.86 mm
Product Height 1.02 mm
Product Length 3.64 mm