PTN0805E1503FST1 Vishay
PTN0805E1503FST1 Images
Please contact us for more photos of PTN0805E1503FST1
Part Number PTN0805E1503FST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0805 150K Ohm 1% 1 5W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN0805E1503FST1
Datasheet download PTN0805E1503FST1.pdf
Request Quotation for PTN0805E1503FST1
PTN0805E1503FST1 Specifications
Part Number PTN0805E1503FST1
Pin Count 2
Rad Hard No
Product Dimensions 2.03 x 1.27 x 0.84(Max)
Type Thin Film
Resistance Value 150 kOhm
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Molded
Power Rating 0.2 W
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0805
Tolerance 1 %
Package Type SMD
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.27 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 2.03 mm