PTN1206E1072BST1 Vishay
PTN1206E1072BST1 Images
Please contact us for more photos of PTN1206E1072BST1
Part Number PTN1206E1072BST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 10.7K Ohm 0.1% 2 5W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN1206E1072BST1
Datasheet download PTN1206E1072BST1.pdf
Request Quotation for PTN1206E1072BST1
PTN1206E1072BST1 Specifications
Part Number PTN1206E1072BST1
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Type Thin Film
Case Size 1206
Resistance Value 10.7 kOhm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Case Style Molded
Tolerance 0.1 %
Package Type SMD
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84 mm
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84 mm
Product Length 3.2 mm