PTN1206E3013BBT1 Vishay
PTN1206E3013BBT1 Images
Please contact us for more photos of PTN1206E3013BBT1
Part Number PTN1206E3013BBT1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 301K Ohm 0.1% 2 5W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN1206E3013BBT1
Datasheet download PTN1206E3013BBT1.pdf
Request Quotation for PTN1206E3013BBT1
PTN1206E3013BBT1 Specifications
Part Number PTN1206E3013BBT1
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Resistance Value 301 kOhm
Case Size 1206
Tolerance 0.1 %
Lead Finish Tin/Lead
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84 mm
Package Type SMD
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Molded
Power Rating 0.4 W
Type Thin Film
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84 mm
Product Length 3.2 mm