| Part Number | SMCJ18CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 852050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ18CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ18CA-E3 57T |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Minimum Breakdown Voltage | 20 V |
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 18 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 51.4 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ18CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 30W 10-Pin DFN Download PDF datasheet for CDDFN10-0524P.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE68CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16A-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for ESD9D5.0ST5G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 28V 3600W 2-Pin DO-218AC Plastic T R Download PDF datasheet for SM5S28ATHE3 I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 9AT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 17V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ17CA-13-F.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ85CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ58A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 376V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE440CA-E3 54.pdf |