TNPW040218K2BEED Vishay
TNPW040218K2BEED Images
Please contact us for more photos of TNPW040218K2BEED
Part Number TNPW040218K2BEED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 18.2K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level TNPW040218K2BEED
Datasheet download TNPW040218K2BEED.pdf
Request Quotation for TNPW040218K2BEED
TNPW040218K2BEED Specifications
Part Number TNPW040218K2BEED
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin
Package Type SMD
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Tolerance 0.1 %
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Resistance Value 18.2 kOhm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm