TNPW04021K20BEED Vishay
TNPW04021K20BEED Images
Please contact us for more photos of TNPW04021K20BEED
Part Number TNPW04021K20BEED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 1.2K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level TNPW04021K20BEED
Datasheet download TNPW04021K20BEED.pdf
Request Quotation for TNPW04021K20BEED
TNPW04021K20BEED Specifications
Part Number TNPW04021K20BEED
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin
Package Type SMD
Resistance Value 1.2 kOhm
Military Standard
Failure Rate
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Rad Hard No
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm