ERJ-8ENF1001V Panasonic
ERJ-8ENF1001V Images
Please contact us for more photos of ERJ-8ENF1001V
Part Number ERJ-8ENF1001V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ-8ENF1001V
Datasheet download ERJ-8ENF1001V.pdf
Request Quotation for ERJ-8ENF1001V
ERJ-8ENF1001V Specifications
Part Number ERJ-8ENF1001V
Tolerance 1 %
Case Style Molded
Case Size 1206
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.25 W
Type Thick Film
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 1 kOhm
Package Type SMD
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm