TNPW120651R0FHEA Vishay
TNPW120651R0FHEA Images
Please contact us for more photos of TNPW120651R0FHEA
Part Number TNPW120651R0FHEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 51 Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level TNPW120651R0FHEA
Datasheet download TNPW120651R0FHEA.pdf
Request Quotation for TNPW120651R0FHEA
TNPW120651R0FHEA Specifications
Part Number TNPW120651R0FHEA
Case Size 1206
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Type
Package Type
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Pin Count 2
Resistance Value 51 Ohm
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm