VJ0805Y102JXAMC Vishay
VJ0805Y102JXAMC Images
Please contact us for more photos of VJ0805Y102JXAMC
Part Number VJ0805Y102JXAMC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 5% SMD 0805 150\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ0805Y102JXAMC
Datasheet download VJ0805Y102JXAMC.pdf
Request Quotation for VJ0805Y102JXAMC
VJ0805Y102JXAMC Specifications
Part Number VJ0805Y102JXAMC
Package/Case 0805
Case Size 0805
Tolerance 5 %
Capacitance Value 0.001 uF
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Dielectric X7R
Max Processing Temp 235 to 260|260
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.45 mm
MSL Level 1
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.45(Max) mm
Product Length 2 mm