WSR2R1200FEA Vishay
WSR2R1200FEA Images
Please contact us for more photos of WSR2R1200FEA
Part Number WSR2R1200FEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Metal Strip 4527 0.12 Ohm 1% 2W \u00b175ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Plastic T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level WSR2R1200FEA
Datasheet download WSR2R1200FEA.pdf
Request Quotation for WSR2R1200FEA
WSR2R1200FEA Specifications
Part Number WSR2R1200FEA
Lead Finish Tin/Silver
Operating Temperature -65 to 275 °C
Product Dimensions 11.56 x 6.98 x 2.41 mm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Resistance Value 120 MOhm
Power Rating 2 W
Case Size 4527
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±75 ppm/°C
Product Depth 6.98 mm
Product Height 2.41 mm
Product Length 11.56 mm