| Part Number | TLV809K33DBVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 794100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Supply 3.3V 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV809K33DBVR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV809K33DBVR |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 25 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.99 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.87 V |
| Pin Count | 3 |
| Manual Reset | No |
| Maximum Power Dissipation | 437 mW |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Type | Supply Voltage Supervisory |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Monitored Voltage | 3.3 V |
| Lead Finish | Gold |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Watchdog Timer | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TLV809K33DBVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for APX811-29UG-7.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 3.08V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM6822TWY6F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Ultra-low power Voltage monitor battery,power-supply and system voltages Download PDF datasheet for PT7M6127NLTA3EX.pdf |
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 3.12V 3.08V 4-Pin SOT-143 T R Download PDF datasheet for PT7M7811TTBEX.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD4848G-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX705CSA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX823LEUK+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 0V to 5.8V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3823-33DBVRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX6315US31D2+T.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD4830G-TR.pdf |