| Part Number | BZG03C180-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 676200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 180V 6% 3W 2-Pin SMA T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZG03C180-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | BZG03C180-TR |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Zener Impedance | 400 Ohm |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 0.11 %/K |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Test Current | 5 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMA |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.9 mm |
| Max Processing Temp | 235 to 260|260 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Power Dissipation | 3000@Ta=100C mW |
| Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 6 % |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Nominal Zener Voltage | 180 V |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-BZG03C180-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | ESD Suppressor TVS 20KV 2-Pin TSLP T R Download PDF datasheet for ESD204B102ELE6327XTMA1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Small Signal Switching 75V 0.15A 2-Pin SOD-323F T R Download PDF datasheet for 1N914BWS.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 6.2V 3% 250mW 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PLVA662A,215.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 6.8V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84C6V8LT1G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Rectifier Bridge Single 800V 15A 4-Pin(4+Tab) GBJ Download PDF datasheet for GBJ1508.pdf |
|
ROHM | Diode Switching 80V 0.1A 6-Pin UMD T R Download PDF datasheet for UMN10NTR.pdf |
|
Vishay | Diode Ultrafast Rectifier 200V 6A 3-Pin DPAK T R Download PDF datasheet for VS-MURD620CTTR-M3.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Switching 600V 16A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Full-Pak Rail Download PDF datasheet for MURF1660CTG.pdf |
|
Vishay | ZENER DIODE SOD123-E3 Download PDF datasheet for BZT52C2V4-E3-08.pdf |
|
Liteon Opto | Diode Standard Recovery Rectifier 1000V 1A 2-Pin SMA Download PDF datasheet for S1M.pdf |