BZG03C24-TR Vishay
BZG03C24-TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C24-TR
Part Number BZG03C24-TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 24V 6% 3W 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C24-TR
Datasheet download BZG03C24-TR.pdf
Request Quotation for BZG03C24-TR
BZG03C24-TR Specifications
Part Number BZG03C24-TR
Nominal Zener Voltage 24 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Rad Hard No
Test Current 25 mA
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
MSL Level 1
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.085 %/K
Package 2SMA
Replacement Part Number PART-BZG03C24-TR
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZG03C24-TR
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
GBU4M
Fairchild Semiconductor
Diode Rectifier Bridge Single 1KV 4A 4-Pin Case GBU Rail