BZT55C3V3-GS08 Vishay
BZT55C3V3-GS08 Images
Please contact us for more photos of BZT55C3V3-GS08
Part Number BZT55C3V3-GS08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.3V 6% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT55C3V3-GS08
Datasheet download BZT55C3V3-GS08.pdf
Request Quotation for BZT55C3V3-GS08
BZT55C3V3-GS08 Specifications
Part Number BZT55C3V3-GS08
Rad Hard No
Configuration Single
Pin Count 2
Operating Temperature -65 to 175 °C
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Lead Finish Tin/Silver
Nominal Zener Voltage 3.3 V
Test Current 5 mA
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.015 %/K
Product Dimensions 3.5 x 1.7 x 1.5 mm
Max Processing Temp 235 to 260|260
Maximum Power Dissipation 500 mW
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %