BZV55-C43,115 Nexperia
BZV55-C43,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C43,115
Part Number BZV55-C43,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 43V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C43,115
Datasheet download BZV55-C43,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C43,115
BZV55-C43,115 Specifications
Part Number BZV55-C43,115
Typical Voltage Temperature Coefficient 38.8 mV/K
ESD Protection No
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
Pin Count 2
Lead Finish Tin
Maximum Power Dissipation 500 mW
Test Current 2 mA
Nominal Zener Voltage 43 V
Supplier Package Mini-MELF
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 5 %
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Zener Impedance 150 Ohm