BZX79-B24,133 Nexperia
BZX79-B24,133 Images
Please contact us for more photos of BZX79-B24,133
Part Number BZX79-B24,133
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 24V 2% 500mW 2-Pin ALF Ammo
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-B24,133
Datasheet download BZX79-B24,133.pdf
Request Quotation for BZX79-B24,133
BZX79-B24,133 Specifications
Part Number BZX79-B24,133
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 24 V
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Zener Impedance 70 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Power Dissipation 500@Ta=50C mW
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 19.6 mV/K
Mounting Through Hole
Zener Voltage Tolerance 2 %