BZX84B15-E3-18 Vishay
BZX84B15-E3-18 Images
Please contact us for more photos of BZX84B15-E3-18
Part Number BZX84B15-E3-18
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 2% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84B15-E3-18
Datasheet download BZX84B15-E3-18.pdf
Request Quotation for BZX84B15-E3-18
BZX84B15-E3-18 Specifications
Part Number BZX84B15-E3-18
Screening Level Commercial
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Supplier Package SOT-23
Lead Finish Matte Tin
Zener Voltage Tolerance 2 %
Operating Temperature -55 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 15 V
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 30 Ohm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.08 %/°C