| Part Number | BZX84C20LT1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 704860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 20V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZX84C20LT1G |
| Datasheet download |
| Part Number | BZX84C20LT1G |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Maximum Zener Impedance | 55 Ohm |
| Test Current | 5 mA |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.94 mm |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.05 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| ESD Protection | Yes |
| Type | Voltage Regulator |
| Supplier Package | SOT-23 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 16.2 mV/K |
| Nominal Zener Voltage | 20 V |
| Zener Voltage Tolerance | 6 % |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-BZX84C20LT1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | ROH1SS355WTE-17 - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Small Signal Switching 200V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBD1505A.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 30V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R Download PDF datasheet for BZV55-B30,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 45V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Full-Pak Rail Download PDF datasheet for MBRF2545CTG.pdf |
|
Vishay | ESD Suppressor TVS \u00b115KV 2-Pin LLP T R Download PDF datasheet for VBUS051CD-HD1-G-08.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Switching 50V 3A 2-Pin DO-201AD T R Download PDF datasheet for 1N5400-T.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 40V 0.2A 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for BAT854SW,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Single 3.6V 6% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for BZT52C3V6S-7-F.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Switching 400V 3A 2-Pin Case 267-05 T R Download PDF datasheet for 1N5404RLG.pdf |
|
Vishay | Diode Rectifier Bridge Single 800V 1.5A 4-Pin Case KBPM Bulk Download PDF datasheet for KBP08M-E4 51.pdf |