BZX84C4V7-7-F Diodes Incorporated
BZX84C4V7-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C4V7-7-F
Part Number BZX84C4V7-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 4.7V 6% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C4V7-7-F
Datasheet download BZX84C4V7-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C4V7-7-F
BZX84C4V7-7-F Specifications
Part Number BZX84C4V7-7-F
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 4.7 V
Configuration Single
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.65 mV/°C
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Screening Level Commercial
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Zener Voltage Tolerance 6 %
Pin Count 3
MSL Level 1
ESD Protection No
Supplier Package SOT-23
Maximum Power Dissipation 350 mW