BZX85C5V1 Fairchild Semiconductor
BZX85C5V1 Images
Please contact us for more photos of BZX85C5V1
Part Number BZX85C5V1
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 5% 1W 2-Pin DO-41 Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX85C5V1
Datasheet download BZX85C5V1.pdf
Request Quotation for BZX85C5V1
BZX85C5V1 Specifications
Part Number BZX85C5V1
Pin Count 2
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 1000 mW
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Lead Finish Matte Tin
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Mounting Through Hole
Test Current 45 mA
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 200 °C
Supplier Package DO-41
Product Dimensions 5.21 x 2.72 x 2.72 mm