| Part Number | PLZ39D-HG3 H |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 671890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 37.42V \u00b12% 960mW 2-Pin DO-219AC T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PLZ39D-HG3 H |
| Datasheet download |
| Part Number | PLZ39D-HG3 H |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Configuration | Single |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Zener Voltage Tolerance | ±2 % |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.2 uA |
| ESD Protection | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 960 mW |
| Supplier Package | DO-219AC |
| Screening Level | Automotive |
| Type | Voltage Regulator |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 5 mA |
| Nominal Zener Voltage | 37.42 V |
| Package Dimensions | 1.9 x 1.3 x 0.6 mm |
| Package | 2DO-219AC |
| Replacement Part Number | PART-PLZ39D-HG3 H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode Switching 400V 1.5A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for S2GA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 29.9V 2% 500mW 2-Pin DO-35 Ammo Download PDF datasheet for TZX30B-TAP.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Switching 50V 0.2A 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for 1N4150W-E3-08.pdf |
|
Infineon | ESD Suppressor Diode Arrays 20KV 4-Pin TSLP T R Download PDF datasheet for ESD0P8RFL E6327.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 30V 2A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for MBR230LSFT1G.pdf |
|
ROHM | Zener Single 4.025V 500mW 2-Pin SOD-323HE Emboss T R Download PDF datasheet for TFZVTR3.9B.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 18V 5% 250mW 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for BZX884-C18,315.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 3.6V 6% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for MM3Z3V6T1G.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 100V 0.215A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BAV99,215.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor TVS 16KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SZMMBZ18VALT1G.pdf |