| Part Number | PZU6.2B1A,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 787700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 5.99V 2% 490mW 2-Pin SOD-323 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PZU6.2B1A,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PZU6.2B1A,115 |
|---|---|
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 2.7 mV/K |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 490 mW |
| Nominal Zener Voltage | 5.99 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 1.8 x 1.35 x 1.05 mm |
| Supplier Package | SOD-323 |
| Maximum Zener Impedance | 30 Ohm |
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5 uA |
| Configuration | Single |
| Type | Voltage Regulator |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 5 mA |
| Zener Voltage Tolerance | 2 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SOD-323 |
| Replacement Part Number | PART-PZU6.2B1A,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single Dual Anode 5.6V 5% 1W 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for BZV49-C5V6,115.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 18V 10% 200mW 2-Pin UMD T R Download PDF datasheet for RSB18VTE-17.pdf |
|
Panasonic | Diode Schottky Diode 40V 1A 2-Pin SMD Emboss T R - |
|
CHIP INTEGRATION TECH | Diode Schottky Rectifier 100V 40A 3-Pin ITO-220AB Download PDF datasheet for CF40S100CT.pdf |
|
ROHM | DIODE SMD (ROHM) Download PDF datasheet for RB521S-30GTE61.pdf |
|
Broadcom | Diode RF Detector Schottky 4V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for HSMS-2862-TR1G.pdf |
|
ROHM | ROHUDZWTE-1715B - |
|
Leshan Radio | Diode Switching 1000V 1A 2-Pin DO-41 Ammo Download PDF datasheet for 1N4007(LRC)(T B).pdf |
|
Panasonic | Diode Zener Single 2.52V 200mW 2-Pin SC-90A Embossed T R Download PDF datasheet for DZ2J02400L.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 250V 0.225A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BAV23C,215.pdf |