| Part Number | 3385-6614 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 898840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector SKT 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3385-6614 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3385-6614 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Color | Gray |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Gender | SKT |
| Product Dimensions | 22.4 x 7.6 x 16.3 mm |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | |
| Maximum Current Rating | |
| Type | |
| Number of Rows | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 16.3 mm |
| Product Length | 22.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-3385-6614 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 7 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590700.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89947-720LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 7 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 0436500719.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 80 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 81080-560203-RB.pdf |
|
Molex | Plug Assy, Single Row, ST, SMT, MicoLock Plus, 1.25W B, 16 CKT, Natural, 15\"T R Download PDF datasheet for 5055681670.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035481620.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428194212.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 28 POS 2.2mm Solder ST Thru-Hole Tube Paper Box Download PDF datasheet for 1565375-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 400 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 459704305.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-4.pdf |