| Part Number | 10108888-R20353HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 145360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Receptacle Combo Assy, PCB, R A TH, 20 Power Contacts (Left), 35 Signal Contacts (Right), HD |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10108888-R20353HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10108888-R20353HLF |
|---|---|
| Pitch | 2.75|2 mm |
| Contact Plating | GXT Over Nickel |
| Product Dimensions | 83.24 x 36.5 x 11.63 |
| Number of Ports | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Gender | RCP |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Contact Material | Copper Alloy/ Phosphor Bronze |
| Type | Power |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pin Count | 155 |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 36.5 mm |
| Product Height | 11.63 mm |
| Product Length | 83.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-10108888-R20353HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910853.pdf |
|
Molex | - Download PDF datasheet for 0878326062.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451009.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 87979-0806.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 3 contacts Download PDF datasheet for M20-9990345.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-2.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87797-0201.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-112HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450826.pdf |
|
Amphenol-FCI | 500-2A1F-MINI-SAS HD CONNECTORS & CAGES Download PDF datasheet for 10130812-101LF.pdf |