| Part Number | 20021112-00014T1LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 319890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021112-00014T1LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021112-00014T1LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 7.62 x 7.97 x 3.4 mm |
| Gender | HDR |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 7.97 mm |
| Product Height | 3.4 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021112-00014T1LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F60547YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-102619-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 428204223.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430042.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 16 16 8 POS 2.54mm 3.5mm 5.25mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1456505-3.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284042.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Plastic Box Download PDF datasheet for 98414-F06-08LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452012.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2526-6002RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039303047.pdf |