| Part Number | 54201-S0803ALF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 713380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 54201-S0803ALF |
| Datasheet download |
| Part Number | 54201-S0803ALF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.62 x 2.41 x 9.65 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-54201-S0803ALF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450074.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-DH-A.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-314LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501331-1207.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 81 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 55714-202LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-534237-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5600200320.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane RCP 24 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536511-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272081.pdf |