| Part Number | 67997-208HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 150590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 67997-208HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 67997-208HLF |
|---|---|
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.83 x 8.38 mm |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-67997-208HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026481022.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 6-534206-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-14U-LF.pdf |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector PL 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145046030630829+.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22288022.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-3620.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 879113211.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102160-4.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for T2M-107-01-L-D-RA-WT.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SH-A-P-TR.pdf |